|  KS LINDE GROM   |  KS GROM PRO   |  KS GROM LADY   |  KS GROM KIDS   |  PIŁKA NOŻNA   |  JUDO   |  1% PODATKU   |  LEGIA   |  KONTAKT

Patronem Klub Sportowego GROM, jest Kazimierz Deyna. Największy maestro polskiego futbolu w historii. To co on robił z piłką, jak na tamte czasy, było fenomenem. Król Strzelców IO 1972, 3 miejsce w plebiscycie France Football, legenda Legii i Reprezentacji. Kazik, byłeś wielki!!!

 

Kazimierz Deyna ur. 23 października 1947 w Starogardzie Gdańskim, zm. 1 września 1989 w San Diego – polski piłkarz, oficer Ludowego Wojska Polskiego w stopniu porucznika. Reprezentant Polskiw latach 1968–1978, kapitan drużyny narodowej w latach 1973–1978. Król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972.

Podstawy edukacji piłkarskiej zdobył w nieistniejącym już klubie ZKS Włókniarz Starogard Gdański, następnie trafił do kadry Gdańskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej, a później do reprezentacji Polski juniorów. Karierę kontynuował w Łodzi, Warszawie i Manchesterze, aby u schyłku piłkarskiej kariery osiąść w San Diego.

Zginął w wypadku samochodowym na międzystanowej drodze nr 15 w San Diego, w drodze powrotnej do domu. Pochowany został na El Camino Memorial Park w San Diego. W maju 2012 roku jego prochy przywiezione zostały do Polski. 6 czerwca 2012 został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, a w Warszawie przy stadionie Legii odsłonięto jego pomnik.

Najlepszy polski piłkarz XX wieku według tygodnika „Piłka Nożna”. Przez analityków sportu uważany jest za jednego z najlepszych polskich piłkarzy w historii.

Kolejnym patronem Klubu jest pierwszy ciemnoskóry zdobywca Złotej Piłki – Eusebio – Czarna Perła z Mozambiku. 

 

Legenda Benfiki Lizbona, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii. Pierwszy czarnoskóry, który wywalczył niezwykle cenioną nagrodę - Złotą Piłkę (1965), przyznawaną przez tygodnik „France Football”. W oficjalnych meczach strzelił 692 gole!

Jego maestria i seryjnie zdobywane bramki zapewniły Benfice złotą erę w dziejach tego klubu. Pięciokrotnie poprowadził zespół z Lizbony do finału Pucharu Mistrzów (poprzednik Ligi Mistrzów), dwukrotnie triumfując w tych najważniejszych klubowych rozgrywkach Europy (1961 i 1962).

 

W finale 1961 roku „Orły”   z Lizbony wygrały z Barceloną 3:2, a rok później ich rywalem był Real Madryt - największa potęga ówczesnego futbolu. "Królewscy" przez pięć lat z rzędu (1956-60) wygrywali Puchar Mistrzów, mając w swoim składzie takie gwiazdy jak Alfredo Di Stefano czy Ferenc Puskas. W tym meczu przyćmił ich jednak Eusebio, który sam zdobył dwie bramki, a Benfica wygrała 5:3.

 

Wywodzący się z wielodzietnej rodziny w Mozambiku reprezentant Portugalii imponował nieprawdopodobną zwinnością,  techniką i skutecznością pod bramką rywala. Eusebio dwukrotnie otrzymał nagrodę Złotego Buta dla najlepszego strzelca wszystkich lig w Europie. Był także królem strzelców mistrzostw świata (1966).

 

"Jestem najlepszym piłkarzem świata, najlepszym strzelcem świata i Europy. Osiągnąłem wszystko, ale nigdy nie wygrałem mundialu" - powiedział Eusebio, po tym jak Portugalia przegrała z Anglią w półfinale mistrzostw świata w 1966 roku.

 

Zdaniem wielu ekspertów to nie Pele czy Diego Maradona, ale właśnie gracz nazywany „Perłą z Mozambiku” lub „Czarną Panterą” był najwybitniejszym piłkarzem w historii.